"Enter"a basıp içeriğe geçin

CV Hazırlama Formu


İş başvurusunda bulunacak olan kişilerin muhakkak gerçekleştirmesi gereken en önemli unsur olarak özgeçmişler görülmektedir. Özgeçmişlerini etkili bir biçimde kullanacak olan kişilerin istedikleri işlere ulaşmaları sonucu da gözlemlenebilecektir. CV hazırlama formu konusunda düzenleme işlemlerini gerçekleştirecek olan kişilerin bazı noktalara dikkat etmeleri gerekmekte olup; aynı zamanda da özgeçmişlerini hazırlamaları konusunda bazı tüyoları da dikkate almaları gerekmektedir. CV hazırlama konusunda en doğru tercihleri yapacak biçimde hareket edecek olan iş arayan kesimin böylelikle de iş verenler tarafından dikkate alınmaları sonucu söz konusu olabilecektir. İstenilen pozisyona dair gereken içerikler de özgeçmiş içerisinde yer alması durumunda büyük bir ihtimalle olumlu sonuçlarla karşılaşılması durumu da görülebilecektir.

CV hazırlama girişiminde bulunacak olan kişilerin, bu hazırlıklarını A4 üzerine gerçekleştirmeleri gerekmektedir. CV hazırlama formu konusunda girişimleri bulunacak olan kişilerin 2 sayfadan fazla olan CV’lere yönelmeleri de pek fazla tavsiye edilmemektedir. Akademik kariyerlere dair herhangi bir sınırlama olmayarak, tüm çalışmaların gösterilmesi adına 2 sayfalık limitin aşılması da söz konusu olabilmektedir. CV hazırlama konusunda uzun paragrafları içeren metinlerden kaçınarak kısa ve net bir açıklamaya yer verilmesi de önerilmektedir. Birinci ve üçüncü tekil şahıs ile yazılacak olan bu metinler içerisinde “Times New Roman” ya da “Arial” yazı tipi kullanılmalıdır. Aynı zamanda da imla kurallarına dikkat edilmesi de gerekmektedir.

CV hazırlama esnasında geçmişte çalışılan iş alanları konusunda da bilgiler verilmesi gerektiğinden ötürü bu işlemlerin sondan başa doğru ilerletilmesi durumu da gerçekleştirilmelidir. CV hazırlama formu içerisinde doldurma işlemini gerçekleştirirken resme de dikkat edilmesi gerektiği unutulmaması gereken bir detay olarak görülmelidir. Fotoğraf olmayan özgeçmişlerin herhangi bir biçimde değerlendirilmeye alınmayacağından ötürü bu şekilde bir eklentinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Resim çekinirken ciddi bir kıyafet ile gerçekleştirmek gerektiği de unutulmamalıdır. Aynı zamanda da resimlerin silik, bulanık ve net olmayan resimler olmamasına da özen gösterilmelidir. Bu türdeki uyarıları dikkate alan iş arayan kesimin olumlu neticelerle karşı karşıya kalmaları durumu görülebilecek ve ilgi duydukları alanlarda çalışmaya başlamaları da söz konusu olacaktır.