"Enter"a basıp içeriğe geçin

KAŞ TANITIM VE KAŞ GEZİLECEK YERLER

KAŞ TANITIM VE KAŞ GEZİLECEK YERLER

KAŞ TANITIM VE KAŞ GEZİLECEK YERLER
KAŞ TANITIM VE KAŞ GEZİLECEK YERLER

Antiphellos ya da bugünkü adıyla Kaş. Bir Likya kenti daha Akdeniz kıyılarında bir sürpriz daha Kıvrım kıvrım bir yolun ucunda muhteşem bir karşılama.Doğruluk ve yaratıcılık topraklarda bilinir hep.

Oysa analığın asıl simgesi denizdir.Akdeniz deniz sütüyle bir memedir.O deniz sütü kimi gece yakılan kükürt mavi mavi parlar Akdeniz de.Ama çoğu  zaman elektrikli bir aklıkla yanar .Akdeniz’in Anadolu kıyıları boydan boya aydınlanır.Bu aydınlanış hayatın ışıdığır.  Not:  Halikarnas Balıkçısı:

Tarihe dokunabilir misiniz? Bir Akdeniz kasabasının kışkırtıcı renkleri içinde, tahta bir iskemlede soluklanırken. binlerce yıl önceye dokunabilir misiniz? Kayalara oyulmuş bir mezarın hemen yanı başında; geçmişi, bugünü; ölümü ya da yaşamı ayırt edebilir mlsiniz?..

İ.Ö. IV’üncü yüzyılda. 4 bin Likyalı bu sıralarda oturur, Akdeniz’in büyüsüyle iç içe; nice heyecanlar, nice hüzünler, nice umutlar paylaşırdı… Bugün bu boş sıraları okşayan çağdaş gezginlerin ruhları farklı mı sanki? Zeytin ağaçları kaç yıllardır burada bilinmez ama Kas’tan uzanan yarımada; Yunanistan’ın Meıs Adası’nı ha öptü, ha öpecek gibi…

Hangisi sıradan, hangisi sıra dışı anlamak zor… Kaş’ın yaz sıcağına yenilmiş bir öğleden sonrası mı turistlerle cilveleşen vitrinler mi yoksa yüzyıllardır orada o sokağın ucunda suskun bekleyen Lahit mi ?

Kaş Antalya nın en çok ziyaret edinilen yerlerinden biridir. Kaş Diyince akla müthiş denizi sıcaklığı ve tatil için önemli bir bir merkez olduğudur

Diğer yandan gerek ulaşımı gerekse tarihi yerlere yakınlığıyla kaliteli bir tatil merkezi olarak göze çarpar.

5 belde ve 48 köyü bulunan KAŞ yaklaşık 48000 nufüslu Bir Antalya ilçesidir.

KAŞ Antalya uzaklık 192 km

KAŞ Fethiye uzaklık 106 km

KAŞ YÜZÖLÇÜMÜ:2231Km karedir.

KAŞ SAHİL ŞERİDİ UZUNLUĞU :70 Km dir.

İlçe esen çayı fethiye demre ve elmalı ilçesi ile çevrilidir.Güneyden meis adasını görür.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir