"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yurtdışı Turları – Belçika, Flamanya, Antwerp

Yurtdışı Turları – Belçika, Flamanya, Antwerp

Yurtdışı Turları – Belçika, Flamanya, Antwerp
Yurtdışı Turları – Belçika, Flamanya, Antwerp

Türkiye’de en çok tercih edilen, Yurtdışı Turları arasında yer almasa da Belçika, genelde BENELUX gezisi kapsamında programa dahil edilen destinasyonlardan.

Belçika federatif yönetim yapısıma sahip, birden fazla resmi dilin olduğu ve bugünlerde siyasi problemlerden dolayı hükümetsiz kalmış bir ülke.  Valonya – Falamanya ve Bruksel olmak üzere idari olarak üç bölgeden oluşuyor. Valonya bugün dil olarak Fransızca’nın hakim olduğu günümüzde ekonomik olarak Flamanya’nın  gerisinde kalmış olan ve Belçika’nın güneyinde yer alan bölgedir. 30 yıl öncesine kadar zengin kömür yatakları ve madenleri ile birçok Avrupa ülkesinden göçle işçi alan bir eyaletti.  Belçika’daki İtalyan nüfusun varlığı o dönemden kalmadır. Günümüzde ise madenlerin kapanması ile, ve Flaman bölgesinin daha teknolojik endüstrilere yapmış olduğu yatırımların geri dönmesi ile, dengeler değişmiş durumda. Flaman bölgesi ile Valonya arasındaki en temel ayrılık, Fransızca ve Flamanca olmak üzere dil üzerinden başlıyor. Bunun etkisi kültür farklılığında da ortaya çıkıyor. Flamanca hemen hemen Hollandaca ile aynı dil, ama zamanındaki İspanyol işgali sonucu katolik kiliseye tabi olmuş Belçika, böylelikle protestan Hollanda’dan kültürel olarak ayrılmış bir ülke. Flaman bölgesinin en çok turisti çeken şehri oln Bruggue,  bölgenin turistik  merkezini oluşturur. Gerek mimari, gerek tarihi ile Bruggue yürüyerek hemen hemen her tarafı görülebilecek kadar  küçük bir yerleşime sahiptir.

Flaman bölgesinin gerek endüstri, gerekse de nüfus olarak en büyük kenti ise Antwerp’tir. Fransızca Anvers olarak da bilinen şehir, yakın civardaki Rotterdam’dan sonra ikinci  büyüklükteki  limanı ve elmas ticaretinin kalbi olması ile Belçika’ya en yüksek  ekonomik katkıyı sağlayan şehridir. Nüfusu 500 bin civarında olmasına rağmen yılda 40 Milyar dolar ekonomik getirisi vardır. Dünyada elmas kesiminin yapıldığı bir kaç büyük merkezden biri olan Diomand Center, bu alandaki ticaretin de  kalbini oluşturur. Belçika’nın en kuzeyinde Hollanda sınırında bulunan şehir, Kuzey denizinden kara içlerine doğru açılmış kanal üzerinde kurulmuş limanı ve liman etrafındaki petrol rafinerisi ile aynı zamanda ülkenin ve Avrupa’nın enerji merkezlerinden biridir. Bu anlamda kıyaslamak gerekirse, Hollanda’nın Amsterdam ve Rotterdam şehirlerinde olduğu gibi dış dünyaya açılan limanı sayesinde ticaretin merkezi durumununa gelebilmiş ve güçlü ekonomisini oluşturabilmiş bir şehir olmuştur. Bu sebeple İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler’in ilk vurduğu yerlerden biri olmaktan da kaçamamış olan şehir, günümüzde down town denen eski merkezi ve çevresindeki modern yapılardan oluşan binaları ile radyal sayılabilecek bir şehir planlanlamasıyla genişlemiş  ve gelişmiş durumdadır.

Şehrin kültür ve eğlence merkezi ise Groeten Plaatz (Yeşil Meydan anlamına gelir) denen meydan etrafındadır. İsmi yanıltmasın, bol yeşilliğin olduğu bir yer değildir. 16 YY da yapılmış ve şehrin en yüksek yapsısı olan Katedral’in hemen yanında bulunan meydan, etrafındaki cafe ve restoranlar ile özellikle haftasonları dolup taşar. Festival zamanlarında kosnerlere de ev sahipliği yapan meydan, sanat merkezlerini etrafına çekmiş durumda. Galeriler, Müzik kulüpleri, ve sokak göstericileri ile şehrin en renkli yeridir.

Antwerp aynı zamanda moda’nın kalbinide oluşturur, ünlü Belçikalı moda tasarımcılarına ev sahipliği yapan şehir, bu alanda ekol olma yolunda ilerlemekte.

Antwerp’in en meşhur tarihi karakteri ise ünlü ressam Rubens’dir.  17 yüzyılda yaşamış olan ressamın evi korunmuş, bugün şehrin en çok gezilen turistik noktalarından biri olan yapı durumuna gelmiştir. Barok tarzı eserler vermiş olan ressam, bugün Antwerp’lilerin en çok gurur duyduğu hemşehrilerindendir.

Devamı gelecek

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir